Фізичні прояви стресу та депресії

Втрата енергійності, відчуття шаленої втоми, нездатність робити повсякденні справи у звичному темпі та настрої — все це неминуче позначається на здоров’ї тіла зсередини та зовні. Не дарма говорять, що всі (ну якщо не всі, то чимало) хвороби від нервувань...

Фізичні прояви стресу та депресії
Фізичні прояви стресу та депресії

Депресивні стани часто можуть лишатися непоміченими, а людина навіть нехтувати їх наявністю та впливом на якість свого життя, аж допоки тіло не починає сигналізувати м’язовими болями, дискомфортом у суглобах, серцевими недугами, проблемами з травленням тощо. 

Серед медичних експертів поширеним є термін «маска» депресії — так званий, депресивний больовий синдром. 

Серце

Спонтанний або хронічний біль як прояв депресії може локалізуватися в будь-якій частині тіла. Частим проявом зі сторони серця є кардіалгія — больові відчуття у лівій частині тіла, що не пов'язані з ураженням артерій серця, здебільшого не становить небезпеки для життя, втім може суттєво погіршувати його якість. За такої реакції тіла на психологічну напругу. Кардіалгії часто супроводжуються відчуттям поколювання, печіння в області серця або болем у міжребер’ї. 

Депресія підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Водночас люди після перенесеного серцевого нападу частіше схильні до депресивних станів.

Органи травлення

Депресії та асоційовані з ними психологічні проблеми можуть «маскуватися» як біль в животі. Нелокалізовані тупі больові відчуття, що здебільшого супроводжуються порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Наш мозок і травна система тісно взаємопов’язані, тому часто у стресі, через хвилювання абощо ми можемо відчути біль у животі, нудоту, або стикнутися з порушенням моторики кишечника (запор, діарея).

Також депресію асоціюють із такими розладами харчової поведінки, як булімія, анорексія або переїдання.

Голова

Частою «маскою» депресії також є головний біль з характерними для нього відчуттями розпирання, ниття, стискання або ж пульсації та ймовірною локалізацією болю біля рота, в області щелепи, лоба, щік. 

Це породжує замкнуте коло: депресія проявляється болями, а постійний біль, що спричиняє чимало дискомфорту, додає переживань, порушує звичний ритм життя, чим посилює стрес, напругу — ускладнює й без того складний психологічний стан.

Дослідження показують, що люди з важкою депресією втричі частіше страждають на мігрень. Люди з мігренню в п’ять разів частіше страждають на депресію.

Нерідко депресія може проявлятися так званим больовим симптомокомплексом — коли біль відчувається/локалізуються щонайменше у двох точках.

Серед інших проявів депресивних та стресових станів слід зазначити такі:

  • дратівливість 
  • постійна та швидка втомлюваність
  • постійна нестача енергії
  • складнощі щодо прийняття тих чи інших рішень 
  • зниження/втрата працездатності
  • порушення якості та тривалості сну
  • погіршення/втрата апетиту
  • втрата/набір ваги 
  • загальне погіршення самопочуття (особливо зранку).

Фізичні прояви стресу та депресії

Протидія депресії та її наслідкам

Доведено, перевірено, рекомендовано! Достатня фізична активність сприяє вивільненню хімічних речовин, що покращують настрій та здатні знижувати як чутливість до болю, так і сприяти його появі. Завдяки фізичним навантаженням покращується і чутливість до інсуліну, а відтак — полегшується контроль цукрів.

Безумовно, сама фізична активність не лікує депресію, проте у поєднанні з іншими методами лікування здатна допомогти полегшити та прискорити процес лікування, а також закріпити результат.

Сьогодні всім нам складно, страшно, бентежно! Та маємо пам’ятати, що нехтування власним здоров’ям та неувага до власного самопочуття не додадуть років життя будь-що. Тож будьте пильні та бережіть себе! У всіх сенсах! 

Комментарии

Вы не авторизированны