Правда про «користь» фруктози

Фруктоза — природна складова таких продуктів, як фрукти чи мед, і може бути корисною в рамках збалансованого харчування. Але якщо йдеться про фруктозу, додану до солодощів, напоїв, сиропів, то є певні особливості, про які варто знати.

Правда про «користь» фруктози - изображение

Досить тривалий час вважали (дехто й досі дотримується цієї думки), що додана фруктоза безпечна і навіть корисна для людей із цукровим діабетом.

Однак сучасні численні дослідження та клінічні рекомендації наполягають, що використання фруктози не рекомендоване для лікування діабету і не є корисною альтернативою цукру. Оскільки фруктоза з фруктів і овочів та фруктоза як підсолоджувач/замінник цукру — мають різний механізм засвоєння, відповідно, вплив їх на організм також відрізняється.

Правда про «користь» фруктози - 2 изображение

Справа у тому, що заміна продуктів із цукром на аналогічні з фруктозою провокує ризик переїдання, бо не дає бажаного й очікуваного відчуття насичення, а солодкий смак ще й «розпалює» апетит. В результаті людина з'їдає більше, ніж слід було б.

Усталені стереотипи про те, що фруктоза не підвищує цукор у крові, а продукти з відділу «Для людей з діабетом» корисні та  потрібні в разі порушень вуглеводного обміну — суща помилка! Мало того, такі «корисні товари» загрожують серйозними збоями імунної системи організму і загрозою його стійкості до інсуліну. І чим більше продуктів з фруктозою у складі у вашому раціоні, тим вищими є ці ризики.

Фруктоза максимально безпечна тільки, якщо вживати її у природному вигляді — тобто з фруктів і овочів. 

Надмірне і безконтрольне вживання фруктози призводить до її перетворення на жир (тригліцериди), надлишок яких відкладається в печінці, призводячи до розвитку гепатозу (ожиріння) печінки і збільшуючи накопичення вісцерального жиру на внутрішніх органах. Імовірним результатом може стати зайва вага, порушення роботи організму, серед яких, підвищення артеріального тиску, подагра, хвороба нирок, порушена чутливість до інсуліну, запальні стани кишечника, проблеми травлення, підвищення ризику самого діабету або діабетичних ускладнень.

Заміна цукру на фруктозу в продуктах і напоях не робить їх кориснішими з позиції впливу на рівень глікемії і не покращує контроль діабету, так само як і не має переваг для фігури та здоров'я організму загалом. 

Проте немає підстав уникати вживання фруктози, яка міститься у фруктах та овочах з їхніми, так би мовити, додатковими перевагами у вигляді вітамінів, мінералів, антиоксидантів тощо. Крім того, достатня кількість фруктів та овочів у рамках збалансованого раціону знижує ризики розвитку багатьох захворювань, зокрема, серцево-судинних патологій та проблем органів шлунково-кишкового тракту.


Раціональне споживання фруктози з фруктів, ягід та овочів є цілком безпечним і корисним для організму, на відміну від доданої фруктози. Безумовно, не заборонено купувати і вживати халву, шоколад, печиво та інші продукти на фруктозі. Однак здоровий глузд підказує, що, можливо, варто розглянути інші варіанти підсолоджувачів, замінників цукру та продуктів із ними.

Читайте також:

Який цукрозамінник обрати при діабеті?

Цукрові спирти: Що потрібно знати?

17 продуктів та напоїв, що містять більше цукру, ніж ви думали
 

Ми в Instagram та Telegram 

Коментарі

Ви не авторизовані