
Алергія на інсулін — рідкісне та серйозне ускладнення лікування цукрового діабету. Це підвищена чутливість імунної системи до інсуліну і присутнім в препараті білковим домішкам, що виявляється розвитком місцевої або системної алергічної реакції при введенні мінімальної кількості бичачого, свинячого або людського інсуліну.
Алергія на інсулін зустрічається рідко, за оцінками, поширеність становить від 0,1 до 3% (близько 800 000 випадків у всьому світі). Число випадків алергії на інсулін значно зменшилося після впровадження в клінічну практику високоочищених інсулінів (вміст проінсуліну менше ніж 10 мкг/г).
У більшості пацієнтів, які отримують інсулін, з часом можуть вироблятися антитіла до нього. І позитивні відповіді шкірних проб на інсулін мають місце приблизно у 40% пацієнтів, які отримують інсулін тваринного походження, попри відсутність в анамнезі проявів алергічних реакцій на інсулін.
Алергеном в препараті може бути не тільки інсулін, але й білкові (наприклад, протамін) і небілкові (наприклад, цинк) домішки, що входять до складу препаратів. Однак у більшості випадків алергія буває викликана самим інсуліном або його полімерами, про що свідчать місцеві алергічні реакції на людський інсулін і системні реакції на високоочищені інсуліни.
Крім справжніх алергічних реакцій зустрічаються також псевдоалергії.
Псевдоалергічні реакції перебігають без участі антитіл, тому багато алерготестів бувають негативними.
Симптоми алергії на інсулін, як правило, складаються з негайних або відстрочених шкірних реакцій або, рідше, системних реакцій, включаючи небезпечну для життя анафілаксію.
Розвиток місцевих реакцій також може бути пов'язаним з неправильним введенням лікарських засобів (під шкіру, товстою голкою і пов'язаною з цим надмірною травматизацією шкірних покривів, неправильний вибір місця для ін'єкції, введення сильно охолодженого препарату тощо).
Діагностика алергії на інсулін включає:
У спеціалізованих установах виконують шкірні алергопроби із запровадженням мікродоз різних видів інсуліну або прик тести (тест на алергію).
Алергію на інсулін необхідно диференціювати з іншими алергічними захворюваннями, псевдоалергічними реакціями, вірусними інфекціями, шкірними захворюваннями, свербежем шкіри при нирковій недостатності та лімфопроліферативних захворюваннях, новоутвореннях.
Оскільки інсулін — важливий препарат в лікуванні пацієнтів з цукровим діабетом, до вирішення його заміни слід підходити виважено. Наприклад, можна спробувати замінити інсулін на інший тип, який не викликає алергічну реакцію.
Пацієнтам з легким перебігом алергічних реакцій (швидкоминуче протягом 1 години почервоніння, висип, набряк та свербіж у місці введення) лікування не потрібно.
У разі більш тривалих та виражених проявів алергії, або якщо з кожним наступним введенням інсуліну симптоми погіршуються необхідним є призначення антигістамінних препаратів, а ін’єкції інсуліну робити в різні ділянки тіла дробовими дозами.
Якщо алергічні прояви зберігаються, слід розглянути можливість переходу на препарати високоочищеного людського інсуліну, у складі якого відсутній цинк.
При розвитку тяжких системних реакцій (кропив’янка, набряк Квінке, анафілаксія) пацієнту необхідно надати невідкладну допомогу, яка включає введення епінефрину, глюкокортикостероїдів, антигістамінних засобів, підтримку функції кровообігу та дихання.
Повна відміна інсулінотерапії в таких ситуаціях не показана. З метою десенсибілізації (АСІТ) рекомендовано тимчасово знизити кількість введеного інсуліну в 3-4 рази, з наступним поступовим збільшенням дози до середньої терапевтичної. Такий лікувальний підхід можливий лише в умовах спеціалізованого ендокринологічного або алергологічного стаціонару.
Читайте також:
Як інсулін впливає на організм?
ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ: Все, що потрібно знати
Що буде, якщо ви відмовитеся від інсуліну при діабеті?
Ви не авторизовані